اخبار و مقالات

از جدید ترین مطالب و اخبار املاک و اقامت ترکیه مطلب شوید

تاپو چیست ، انواع تاپو سند ملکی در ترکیه

تاپو چیست ؟

تاپو چیست ؟ اطلاعات مفید در ارتباط با سند ملکی در ترکیه

تاپو چیست ؟ تاپو به سند ملکی در ترکیه گفته می شود که سندی رسمی و قطعی می باشد. دارنده آن حق ملکیت مطلق و قانونی ملک خریداری شده را می دهد. این سند توسط سازمان دولتی کادستر و تاپو داده می شود که ضمانتی است از طرف دولت مبنی بر قانونی بودن خرید یک ملک.

انواع تاپو در ترکیه

متاسفانه خیلی از سایت های مربوط به خرید ملک در ترکیه در جواب سوال انواع تاپو در ترکیه، جواب 2 نوع تاپو را می دهند که پاسخ بسیار ناقص و نادرستی است. بله، انواع تاپو از نظر ظاهری دو نوع می باشد. ولی هر کدام از این نوع تاپوها نسبت به شرایط زمین و یا ساخت و ساز بر روی آن و یا نوع کاربری به چند نوع دیگر تقسیم میشوند.

پس از تصمیم گیری نهایی و بستن قرار داد اولیه مراحل انتقال سند از مالک به خریدار شروع خواهد شد. بدین صورت که مالک یا وکیل قانونی آن به همراه خریدار یا با در دست داشتن گواهی خرید (گواهی خرید وکالتنامه ای میباشد که به وکیل اجازه میدهد سند را به نام موکل”خریدار” تنظیم نموده و به ایشان تحویل نماید) همراه با کلیه مدارک به اداره تاپو (ثبت اسناد) رجوع کرده و مدارک را برای انتقال سند تحویل میدهند. تاییدیه سازمان های مربوط برای انتقال سند معمولا بین یک تا سه روز به طول می انجامد. بعد از طی این شرایط سند اصلی تک برگی و یا به اصطلاح “تاپو” به خریدار تحویل میشود.

اداره تاپو و کاداستر در ترکیه

سازمان تاپو و کاداستر که زیر مجموعه وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه می باشد در واقع همان اداره مسکن ترکیه می‌باشد و یک ضامن قانونی برای شفاف بودن معاملات ملکی در ترکیه می‌باشد. در هر منطقه از شهر یک اداره تاپو موجود می باشد. یعنی بعبارت دیگر، استانبول دارای 39 منطقه است و هر منطقه دارای تنها یک اداره تاپو و کاداستر می باشد. در نتیجه در استانبول 39 اداره تاپو وجود دارد که تنها معاملات ملکی مربوط به منطقه خود را انجام می دهند (مگر در شرایط استثنایی). اداره تاپو مسئولیت صدور سند ملک و دادن اطلاعات در مورد معتبر بودن سند را داردو برای دریافت سند مالکیت خود در ترکیه، باید به این اداره مراجعه نمود.

تاپو چیست
انواع تاپو سند ملکی در ترکیه و اداره تاپو و کاداستر

سیستم تاپوتاکاس چیست؟

هدف سیستم تاپوتاکاس، جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی برای خریدار و فروشنده در هنگام انتقال پول می‌باشد. در واقع مبلغ خرید ملک به حساب اداره تاپو واریز میشود و درصور تائید اداره تاپو مبنی بر نبود هرگونه مشکلی، این مبلغ به حساب فروشنده واریز می گردد. این سیستم به خریدار کمک می‌کند تا بتوانیم بدون دغدغه پول خود را به فروشنده انتقال بدهد تا بتواند با کمترین هزینه و ریسک انتقال پول را انجام دهد.

سیستم تاپوتاکاس به طور کلی برای خرید و فروش ملک در ترکیه، کمک بسیاری به خریداران و فروشندگان برای انتقال پول می‌کند. یک سیستم بسیار امن برای جا به جایی پول می‌باشد. البته ، بدلیل عدم هماهنگی سیستم اداره امنیت و اداره تاپو بعضا در این پرداخت ها در مرحله اقدام به دریافت شهروندی ترکیه مشکلات بسیاری پیش می آید.

گزینه ها و موارد مندرج در این سند در اینجا به صورت جزء به جزء به صورت دو زبانه برای شما نوشته شده است:

ANA GAYRIMENKULÜN : محل و مشخصات ملک

İli : شهرستان

İlçesi : شهر

Mahallesi : محله

Köyü : دهکده

Sokağı : خیابان

Mevkıı : منطقه

Pafta No : شماره صفحه

Ada No : شماره بلوک

Parsel No : شماره قطعه

Niteliği : مشخصات ملک از قبیل زمین ساخته شده زمین خالی یا زمین کشاورزی

Yüzölçümü : مساحت و متراژ زمین

KAT MÜLKİYETİ : نوع استفاده ملک از قبیل خانه – آپارتمان و دفتر وبوده که به املاک و یا ساختمان های به اتمام رسیده و دارای پایان کار داده می شود.

KAT İRTİFAKI : این بخش مشخص کننده مالک میباشد برای املاکی در حال توسعه میباشند و یا در حال ساخت میباشند و شهرداری مجوز پایان کار را هنوز نداده است.

DEVRE MÜLK : این بخش مربوط به مالکیت زمانی و یا نحوه استفاده مالک از ملک میباشد

BAĞIMSIZ BÖLÜM : مشخصات ملک مورد نظر در زمین اصلی

Satış Bedeli : قیمت ملک

Arsa Payı : درصد مالکیت ملک از زمین اصلی

Blok No : شماره بلوک

Kat No : شماره طبقه

Bagımsız Bölüm : شماره واحد

Edinme Sebebi :علت فروش و یا انتقال ملک و نام مالک قبلی و نحوه انتقال

Sahibi : مشخصات مالک فعلی ملک

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد