اخبار و مقالات

از جدید ترین مطالب و اخبار املاک و اقامت ترکیه مطلب شوید

شرایط کار در ترکیه و شرایط کار و اشتغال در ترکیه

شرایط کار در ترکیه

شرایط کلی کار و اشتغال در ترکیه

باتوجه به نزدیکی ترکیه با ایران و شرایط به مراتب بهتر اقتصادی این کشور موجب شده است تا تعداد زیادی از هموطنانمان قصد کار کردن و اشتغال در ترکیه را داشته باشند. سهولت در رفت آمد به ایران، نزدیکی فرهنگی، آب و هوای معتدل و … ایرانیان را جهت کار و زندگی در ترکیه مشتاق می کند. در همین راستا تصمیم گرفتیم تا شرایط کار در ترکیه را بصورت کلی توضیح دهیم تا توانسته باشیم به یکسری از سوالاتی که در ذهن هموطنان عزیزمان بوجود آمده است را پاسخ دهیم.

شرایط کار در ترکیه و شرایط کار و اشتغال در ترکیه

بطور کلی شرایط کاری اعم از تنوع در شغل، میزان درآمد و دستمزد، ثبات شغلی و … در ترکیه بسیار بهتر از ایران می باشد. باید درنظر داشته باشید که یافتن کار مناسب بستگی به توانایی، مهارت و تخصص شخص جویای کار دارد. همچنین، میزان تحصیلات، تسلط به زبان ترکی و یا انگلیسی از مسائل مهم دیگر هستند.  همچنین، اطلاعات شخص متقاضی کار از قوانین موجود در ترکیه نیز می تواند کمک بسزایی در یافتن کار مناسب کند.

قانون شماره 4817 کار در ترکیه در ارتباط با اجازه کار برای اتباع بيگانه در ترکیه از ماه سپتامبر 2003 تصویب گردیده است. بر این اساس اتباع بیگانه بصورت مستقل يا غير مستقل بايد از وزارت کار و امور اجتماعی اجازه کار دریافت کنند. پیش شرط لازم جهت دریافت اجازه کار داشتن اقامت بمدت حداقل شش ماه  می باشد. شرایط اشتغال در ترکیه مطابق قانون اجازه کار به سه نوع میباشد:

 1. اجازه کاربرای مدت مشخص
 2. اجازه کار برای مدت نامعلوم
 3. اجازه کار مستقل

اجازه کار برای مدت مشخص ؛

بعنوان يک فرد خارجی شما می توانيد “برای اجازه کار برای مدت مشخص” در سمت مشخص در يک محل کار ويا تشکيلات اقتصادی برای حداکثر يکسال تقاضای اجازه کار کنید. وزارت کار برای تصميم گيری در مورد تقاضای شما موارد زير را در نظر خواهد گرفت :

 • وضعيت بازار کار
 • تغييرات دربخش اقتصادی و يا تغييرات کلی در اقتصاد و يا توسعه در نيروی کاری موجود
 • مدت اجازه اقامت ومدت قرارداد خدمت و يا نوع کار

اجازه کار برای مدت نامعلوم ؛

اگر بعنوان يک خارجی در ترکيه حداقل بمدت هشت سال بصورت قانونی و بدون وقفه زندگی کرده و یا حداقل برای شش سال بطور قانونی کار کرده باشید می توانيد برای “اجازه کار و اشتغال در ترکیه برای مدت نامعلوم” اقدام نمائید.

اجازه کار مستقل ؛

“اجازه کار مستقل” به منظور کار کردن مستقل به شما داده می شود. اين اجازه کار در صورتی به شما داده می شود که حداقل به مدت پنج سال بدون وقفه بصورت قانونی در ترکيه زندگی کنید. در این مدت نیز حداقل سه سال بدون وقفه در این کشور کار کرده باشید.

قبل از هر چیز بهتر است راه های پیش رو جهت کار در ترکیه را بررسی کنیم. بطور کلی برای اتباع خارجی 3 راه کار وجود دارد که شامل : – اشتغال قانونی – اشتغال از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی – اشتغال غیر قانونی

انواع اشتغال در ترکیه

شرایط کار در ترکیه
اشتغال قانونی:

پروسه یافتن شغل برای اتباع خارجی در ترکیه همانند بسیاری از کشورهای جهان است. نوع کار و شرایط کار در ترکیه بستگی به تحصص شخص جویای کار می باشد. باتوجه به تخصص و میزان تسلط بر زبان انگلیسی و یا ترکی به شرکت های مختلف مراجعه می کند. داشتن رزومه خوب شانس پذیرش در شرکت را افزایش خواهد داد. پس از آنکه رزومه کاری شما موردتوجه کارفرما باشد، از شما جهت انجام مصاحبه دعوت به عمل خواهد آمد. هنگام مصاحبه مسائلی همچون میزان تخصص شما و تسلط بر زبان می تواند تاثیر خوبی در جهت پذیرش درخواستتان داشته باشد.

درصورت پذیرش، شرکت کارفرما با شما قرادادی عقد خواهد کرد که تمامی شرایط مربوط به کار شما در آن درج شده باشد. در صورتی که اقامت معتبر داشته باشيد (بمدت حداقل 6 ماه) ٬ شما و کارفرما بايد بطور کتبی تقاضای خود را به وزارت کار و امور اجتماعی ارائه نماييد. وزارت کار و امور اجتماعی در طی نود روز به شما پاسخ می دهد.

خلاصه مدارک لازم برای دریافت مجوز کار
 • برگه اقامت با حداقل اعتبار باقیمانده 6 ماهه و پاسپورت
 • یک قطعه عکس
 • کد شناسایی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه و مخصوص تبعه خارجی
 • برگه درخواست کار + تقاضای کاری از کارفرما
 • مدارک تأیید صحت تقاضای کاری
 • برگه در خواست الکترونیکی (همانند عکس)
 • ارائه مدارک صحت شرکتی که در خواست کار شما را تأیید کرده
 • ایمیل کارفرما جهت مکاتبات
 • کد رمز دولتی کارفرما

پرونده شما در چهارچوب “اجازه کار برای مدت مشخص” در وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه بررسی می شود که مدت زمان بررسی تقریبا 3 ماه خواهد بود.

درچه صورتی تقاضای کار رد می شود؟

مطابق با قانون شماره 4817 اشتغال در ترکیه، تحت شرايط زير تقاضای کار شما رد می شود :

 • تغییر در وضعيت بازار کار و همچنین تغييرات در اوضاع اقتصادی.
 • درصورت یافته شدن یک شخص تبعه ترکیه با همان مهارتهايی که شما داريد در مدت زمان 4 هفته پس از تقاضای دریافت مجوز کار.
 • اجازه اقامت با حداقل اعتبار 6 ماه را نداشته باشید.
 • درصورتیکه درخواست مجوز کار یکبار رد شده باشد، برای تقاضای جدید باید حداقل یکسال صبر کنید. در غیر اینصورت تقاضای شما مجددا رد خواهد شد.
 • استخدام شما باعث به خطر انداختن امنيت ملی ترکيه، نظم عمومی، امنيت کلی، نفع عمومی، اخلاق و بهداشت عمومی بشود.
اشتغال از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت:

مشابه کشورهای دیگر، دولت ترکیه نیز از سرمایه گذاران و کارفرمایان استقبال خوبی بعمل می آورد. روند تاسیس شرکت در ترکیه بسیار ساده و یکی از سریع­ترین‌­ها در اروپا است. درخواست کننده د‌ر صورت کامل بودن مدارک و اسناد در عرض چند روز می تواند شرکت را تاسیس کرده و فعالیت خود را آغاز کند.

اولین قدم تهیه و امضا پیش نویس اساس نامه و تعریف زمینه های فعالیت شرکت است. این اسناد باید به زبان ترکی باشد. در قانون قدیم پس از ارائه مدارک باید حداقل 25 درصد سرمایه تعریف شده شرکت در حساب بانکی شرکت سپرده گذاری میشد. در چهارچوب قوانین جدید، جهت سهولت روند تاسیس شرکت دیگر نیازی به سپرده گذاری در حساب شرکت نمی باشد. مطابق این قانون شرکت متقاضی یک سال فرصت خواهد داشت تا مبلغ سرمایه تعریف شده در اساسنامه شرکت را در حساب خود سپرده گذاری کند. پس از طی مراحل مذکور رجیستر تجاری ترکیه گواهی ثبت شرکت را صادر می‌کند و متعاقبا در روزنامه ترکیه منتشر می‌شود. همزمان با آن، شرکت باید در اداره مالیات منطقه مربوطه ثبت شود.

اشتغال غیر قانونی:

در صورتی که شخص متقاضی کار موفق به دریافت نامه ای از کارفرما جهت ارائه به وزارت کار و امور اجنماعی نشود و در نتیجه مجوز رسمی کار دریافت نکند، کار غیر قانونی به حساب می آید. در این صورت به خاطر نبود قرارداد و مجوز کار ممکن است بسیاری از حقوق به راحتی پایمال شود. در این حالت احتمالا بدترین شرایط کار و اشتغال در ترکیه به شخص متقاضی کار اعمال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد