اخبار و مقالات

از جدید ترین مطالب و اخبار املاک و اقامت ترکیه مطلب شوید

روند معافیت شهروندان ترکیه از دریافت ویزای شینگن

شمارش معکوس برای ورود ترکیه به اتحادیه اروپا

سالیان دراز است که دولت ترکیه در تلاش بوده است تا این کشور را عضوی از اتحادیه اروپا نماید و همواره با مخالفت هایی از طرف چند کشور اروپایی با عناوین مختلف روبرو بوده است.
در تاریخ 11 سپتامبر 2011 کمیسریای امور داخلی اتحادیه اروپا اعلام کرد که روند برداشت ویزای شینگن برای شهرواندان کشور ترکیه را آغاز خواهد کرد. بر مبنای این تصمیم در مراحل اولیه این طرح شهروندان ترکیه با سهولت بیشتر در دریافت ویزای شنگن و افزایش در مدت زمان اقامت در اتحادیه اروپا مواجه خواهند شد.
در ادامه طرح مذکور در سال 2013، اتحادیه اروپا یک بسته شرایطی بسیار سخت در قالب 72 ماده بعنوان پیش شرط جهت برداشته شدن قطعی ویزا شنگن درنظر گرفت. در نقشه راه تعیین شده 5 سال برای اصلاح و مطابقت قوانین با قوانین اتحادیه اروپا درنظر گرفته شد.

سال 2025 … پایان ویزا برای شهروندان ترکیه ؟

وقوع کودتای نافرجام سال 2016 در ترکیه موجب شد تا دولت با اعلام شرایط اضطراری و اتخاذ یکسری تمهیدات جهت برطرف کردن خطر تکرار کودتا، بسیاری از اصلاحات تعهد داده شده از طرف دولت ترکیه به اتحادیه اروپا به تعویق بیاندازد.
در حال حاضر از 72 مورد از اصلاحات خواسته شده 67 مورد به اتمام رسیده است و تنها 5 مورد دیگر باقیمانده است. با توجه به برگشت ترکیه به شرایط عادی و بازگشت به میز مذاکره با اتحادیه اروپا انتظار می رود تا اواسط سال 2025 میلادی تمامی کریترها (شرایط) درخواستی اتحادیه اروپا به اتمام برسد.
انتظار می رود شهروندان کشور ترکیه پس از سال 2025 بدون هیچ محدودیتی و بدون نیاز به ویزا به رفت و آمد و اقامت در اتحادیه بپردازند. از اینرو برای هموطنان عزیزمان که مایل به سرمایه گذاری و دریافت حق شهروندی در ترکیه هستند زمان خوبی است تا از این فرصت استثنایی استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد