سوالات متداول

سوالات متداول در باره ترکیه سوالات متداول در باره قبرس شمالی

فرزند پسر زیر 18 سال دارم. درصورت شهروند ترکیه شدن پسرم، آیا خدمت سربازی الزامی خواهد بود؟

بله، اگر فرزند پسر شما قبل از 22 سالگی تابعیت و شهروندی ترکیه را اخذ نماید، مشمول خدمت سربازی در ترکیه خواهد بود. اما طبق قانون جدید که در سال ۲۰۱۹ میلادی بتصویب رسید، خدمت سربازی برای تمامی شهروندان ترکیه بدون هیچ پیش شرطی در قبال پرداخت مبلغ 4 هزار یورو قابل خرید می باشد. دراینصورت شخص مشمول جهت یادگیری مباحث اولیه باید تنها ۱۵ روز جهت گذراندن خدمت سربازی اعزام شود.


بازگشت به سوالات

چرا باید ملکم را از طریق یک آژانس املاک و مستغلات معتبر خریداری کنم؟

خرید از طریق یک شرکت ثبت شده، مانند شرکت املاک و مستغلات معتبر دارای چندین مزیت است:

 •  شما میتوانید طیف گسترده ای از املاک که با معیارهای شما مطابقت دارند را ببینید، نه فقط از یک سازنده.
 • تجربه ما بنفع شماست همانطوری که کارکنان ما شما را کاملا برای انتخاب بهترین خانه حمایت میکنند.

بازگشت به سوالات

هزینه زندگی در ترکیه به چه صورت است؟

در حال حاضر هزینه ی زندگی در ترکیه نسبت به ایران گرانتر است و شناخت مارکت ها و انتخاب خدماتی که مناسب با بودجه ی شما است خیلی مهم است . در این زمینه راهنمایی های لازم را شرکت ما در اختیار شما قرار خواهد گذاشت.


بازگشت به سوالات

آیا ملکی که در ترکیه خریده‌ام موروثی خواهد بود؟

بله تمام املاکی که ما در ترکیه میفروشیم موروثی خواهند شد.


بازگشت به سوالات

در ترکیه هزینه‌های جانبی انتقال سند به اتباع خارجی چه مبلغی می‌باشد؟

هزینه های مربوط به خریدار : هزینه ترجمه گذرنامه، تهییه گزارش کارشناس رسمی جهت ارزش گذاری واقعی ملک، هزینه مترجم ویژه دفاتر ثبت جهت یاری در زمان انتقال سند و هزینه دفتر خانه (نوتر) جمعا حدود 0.5 درصد ارزش ملک می باشد. لازم به ذکر است، مبلغ مذکور شامل کمیسون شرکت های املاک نمی باشد. هزینه انتقال سند منظور ثبت سند به اداره ثبت اسناد پرداخت می شود که در کل 4 درصد کل مبلغ درج شده بر روی سند ملکی می باشد. هزینه مالیات سالیانه ملک بر حسب ارزش ملک محاسبه می گردد که پرداخت تمامی این هزینه ها در راستای اخذ سند به دولت خواهد بود و هیچ گونه ارتباطی به شرکت های املاک و مستغلات مربوطه نخواهد داشت.


بازگشت به سوالات

آیا قیمت و متراژ واحد خریداری شده در ترکیه در دریافت “اقامت” موثر است؟

خیر، پس از بنام زدن سند به اسم یکی از اعضای خانواده و یا تک تک اعضای خانواده، کل خانواده اقامت ترکیه را دریافت می کنند. تنها شرط آن خرید ملک به ارزش بالای 75 هزار دلار و درج آن در سند ملکی. همچنین برای سرمایه گذاری های بالای 400.000 (چهارصد هزار) دلار، شهروندی و پاسپورت ترکیه به تمامی اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) تعلق میگیرد.


بازگشت به سوالات

آیا می‌توان یک شرکت سرمایه گذاری در ترکیه تاسیس کرد؟

بله، اگر شما تمایل به سرمایه گذاری در ترکیه به صورت حرفه ای دارید، شرکت لنداینوستر (Landinvester) زیر مجموعه کمپانی آمریکایی قرن 21 (Century21) می تواند به شما در ثبت یک شرکت ترک کمک کند. بنابراین شما به آسانی میتوانید به فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری در ترکیه بپردازید.


بازگشت به سوالات

در انتخاب منطقه برای خرید ملک در ترکیه، آیا منطقه خاصی را برای مشتریان توصیه میکنید؟

بله، کارشناسان شرکتمان با مطالعه و تحقیق در محلات و مناطق شهر های ترکیه، بسته به مراکز تحصیلی، خرید، تفریح، وسایل نقلیه عمومی و همچنین بررسی ارزش افزوده املاک در آینده، پروژه ها و مناطقی در سطح شهر را آماده کرده اند که نسبت به سلیقه و بودجه خریداران، گزینه های مناسب معرفی می شوند.


بازگشت به سوالات

آیا امکان دریافت سند قبل از اتمام پروژه در ترکیه وجود دارد؟

بله در بعضی پروژه ها خریدار میتواند قبل از اتمام پروژه ، سند ملک خود را دریافت نموده و از مزایای قانونی خرید املاک در ترکیه نظیر اخذ اقامت، افتتاح حساب بانکی و… بهره مند گردند.


بازگشت به سوالات

از چه زمانی می‌توانم درخواست “اقامت ترکیه” را پیگیری کنم؟

پس از دریافت سند مالکیت (Tapu) و یا امضای قرارداد با شرکت سازنده بشرط تایید قرارداد خرید ملک توسط دفتر اسناد رسمی حق مراجعه جهت دریافت اقامت خواهید داشت.


بازگشت به سوالات

روش‌های دریافت اقامت کوتاه مدت در ترکیه چگونه است؟

 • تحقیقات علمی
 • اتباع خارجی که اموال غیر منقول در ترکیه خریداری می‌کنند
 • افامت با هدف اقتصادی و ایجاد کسب و کار
 • شرکت در دوره های آموزشی و درسی
 • اقامت دانشجویی
 • اقامت با اهداف توریستی

بازگشت به سوالات

روش‌های دریافت تابعیت یا شهروندی ترکیه چیست؟

 • از طریق خرید ملک در ترکیه
 • از طریق سرمایه گذاری در بانک های ترکیه
 • از طریق کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار در ترکیه
 • از طریق ازدواج با شهروند ترکیه

بازگشت به سوالات

آیا امکان دریافت وام بانکی وجود دارد؟

خریدار به دو طریق میتواند از وام خرید استفاده نماید و پرداخت بخشی از ثمن معامله را به آینده موکول  کند :

دریافت وام از شرکت سازنده ملک

دریافت وام از بانکهای کشور ترکیه

برای خریداران حقیقی با پاسپورت ایرانی، متاسفانه امکان اخذ وام از بانکهای ترکیه ممکن نمی باشد ولی  بخشی از سازندگان تسهیلاتی را در پرداخت کل مبلغ خرید در نظر گرفته اند.

خریدار میتواند با پرداخت درصد مشخصی از کل قیمت خرید که در هر پروژه متفاوت می باشد، باقیمانده را یا بطور ماهیانه پرداخت کند (این اقساط میتواند حتی پس از تحویل ملک  ادامه یابد) و یا خریدار ملک خود را برای مدت زمان مشخصی به سازنده ملک اجاره دهد. درآمد حاصله از این نوع اجاره بعنوان باقیمانده مبلغ خرید محسوب می شود.


بازگشت به سوالات

کارمزد شرکت املاک در ترکیه چقدر است؟

طبق قانون رسمی خرید و فروش در ترکیه آزانس های املاک و مستغلات ثبت شده و رسمی مجاز به دریافت در مجموع مبلغ 4 درصد قیمت واقعی فروش  + ۱۸ درصد مالیات مربوط به آن (جمعا 4.72 درصد) می باشند که این مبلغ بین خریدار و فروشنده بطور مساوی و مجزا پرداخت می باشند. 

توصیه ما به شما، تنها خرید از طریق آژانس های صاحب نام می باشد که با داشتن سیستم های نظارتی منحصر بفرد از سو استفاده های احتمالی اعضای و کارکنان خود جلوگیری بعمل می آوردن.

شرکت املاک لنداینوستر Land Invester که زیر نظر شرکت قرن 21 آمریکا فعالیت می کند در تمامی معاملات چه برای شهروندان ترکیه و چه برای خارجی ها نرخ های یکسان و مطابق با مصوبه دولت دریافت می کند.


بازگشت به سوالات

چه کسانی می‌توانند در ترکیه ملک بخرند؟

بجز ۳ کشور کره شمالی، ارمنستان و سوریه که با ترکیه روابط دیپلماتیک گرم و مناسبی ندارند تمام ملیت ها می توانند درترکیه ملک و مستغلات بخرند.


بازگشت به سوالات

چگونه در ترکیه ملک بخریم؟

سیاست‌های کلان کشور ترکیه توسط ساز و کارها، قوانین و تسهیلات مناسب سعی در جذب سرمایه‌های خارجی دارد که فرصتی مناسب برای علاقمندان به سرمایه‌گذاری و زندگی در ترکیه را فراهم آورده است. شرکت لنداینوستر (Land Invester) دپارتمان‌های تخصصی ما در تمامی مراحل خرید ملک و اقامت و دریافت پاسپورت ترکیه در کنار شما خواهند بود.


بازگشت به سوالات

محدودیت‌های خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه چیست؟

 • ​یک تبعه خارجی در ترکیه از نظر متراژ حداکثر می‌تواند املاکی به مساحت ۳۰ هکتار خریداری کند.
 • اتباع خارجی در مناطق نظامی و یا امنیتی ترکیه اجازه خرید ملک ندارند. در مورد اجاره کردن نیز با صدور مجوزهای خاصی امکان پذیر است.
 • اتباع خارجی که به عنوان اشخاص حقیقی اقدام به خرید اراضی یا ملک می‌کنند، حداکثر می‌توانند ۱۰ درصد یک ناحیه یا منطقه را خریداری کنند.
 • محدودیتی برای مبلغ در قانون تعیین نشده‌است.

بازگشت به سوالات

مراحل خرید ملک در ترکیه چگونه است؟

پس از انتخاب ملک زیر نظر کارشناسان و وکلای خبره شرکت قرن 21 (Century21)، با رزرو ملک، شرکتمان پروسه سند ملک را اجرایی خواهد کرد. قراردادی بین فروشنده و خریدار منعقد خواهد شد. درقرارداد مذکور تمامی جزییات مربوط به نحوه پرداخت و تاریخ تحویل ملک و دیگر شرایط ارایه داده خواهد شد. به محض امضای قرارداد توسط طرفین و پرداخت مبلغ قرارداد مراحل تقاضای سند ملکی آغاز خواهد شد. بدین ترتیب اداره ثبت اسناد و املاک با شفاف سازی به شما اجازه خواهد داد تا مالکیت یک ملک در ترکیه را دریافت نمایید. درصورت نیاز می توانید مراحل دریافت سند ملکی را با دادن وکالت کاری از طریق وکیل خود پیکیری نمائید تا در سریع ترین زمان ممکن مراحل اداری را به پایان برساند.

طبق قانون جدید املاک ترکیه، اتباع خارجی برای نزدیک نبودن ملک به مناطق نظامی باید از ستاد فرماندهی نظامی مجوز دریافت کنند. بدین جهت تمامی مناطق نظامی و امنیتی در اداره ثبت زمین و املاک به ثبت رسیده اند. بنابراین اتباع خارجی می توانند در مدت ۳-۲ روز به لطف تعیین مناطق مجاز، سند ملک خود را دریافت کنند


بازگشت به سوالات

پس از خرید ملک در ترکیه چه خواهم کرد؟

 • خرید ملک بالای 400 هزار دلار :  شخص خریدار همراه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال حق دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه را خواهند داشت. دراینصورت، از تمامی مزایا و امکانات یک شهروند ترک بهرمند خواهند شد و دیگر نیازی به دریافت اقامت نخواهند داشت.
 • خرید ملک زیر 400 هزار دلار : برای خارجی‌هایی که در ترکیه اقدام به خرید ملک می‌کنند، اخذ اقامت بسیار راحت است. خارجی‌هایی که در ترکیه اقدام به خرید خانه می‌کنند به راحتی قادر به اخذ اقامت با دوره های تمدید مشخص خواهند بود. همچنین آنها می‌توانند به راحتی برای تمامی اعضای خانواده خویش نیز اقامت دریافت کنند. کودکان این خانواده‌ها می‌توانند به واسطه این اقامت در مراکز و مقاطع مختلف آموزشی ترکیه مشغول به تحصیل شوند. از سوی دیگر مشغول به کار شدن برای این افراد راحت تر بوده و قادر به اخذ مجوز کار خواهند بود.

بازگشت به سوالات